buy nothing day

buy nothing day, yani hiçbir şey satınalmama günü. adbusters tarafından başlatılan bir hareket. black friday döneminde gerçekleştiriliyor. kendilerini uzun uzun anlatmıştık, okusanız iyi edebilirsiniz. ülkemizde böyle bir günümüz henüz olmasa da yakında olacağı aşikar. bu haftasonu siz de yapabilirsiniz, hiçbir şey satınalmayın ve yaşamın farkına varın.


“bugün, insanlık net bir seçim ile karşı karşıya: dünyayı kurtar ve kapitalizmi yok et, ya da kapitalizmi kurtar ve dünyayı yok et.” – fawzi ibrahim

kapitalizmin yerleşik değerlerine – ekonomi sürekli büyümeli, tüketici ihtiyaçları her zaman tatmin edilmeli, anlık hazlar bir zorunluluk – meyadan okunmadan günümüzün devasa sayko-finansal-eko krizini onarmamız mümkün olmayacak.

bu meydana okuma son derece kişisel. kapitalist sistemin her parçasının sizi boyun eğmeye zorladığı bir dünyada direnebilir misiniz? reklamcılar sizi gece ve gündüz avlarken kaçabilir misiniz? bu black friday, bu kocaman, absürd ve yıkıcı kapitalist makine size karşı tek bir hedefle gelecek – bozulmuş sistemin batmasını engellemek için ihtiyacınız olmayan boku kredi kartınızın limitine kadar harcayarak satın almanızı sağlamak. bu yüzden onlar “buy” dediğinde sen “nothing!” diyebilecek misin?

buy nothing day ise kişisel dönüşümüzünü kışkırtmak için bir efsane… gerçek yaşamın ne olduğunu birden hatırlamaya başladıkça… radikal güçlenmenin yükselişini ve hayatınıza gelen garip bir sihri hissedeceksiniz.

28/29 kasım günü 60 ülkeden milyonlarca insana katılın ve nasıl hissedeceğinizi görün.

ardından, buy nothing day sornası, bir sonraki adıma geçin… nesiller boyu, yılbaşı ticari güçler tarafından gaspedildi…. bu yıl, hep birlikte geri alalım.

ve bunu yaparken neden oyun oynamıyorsunuz!? posterler asın, kredi kartı kesme partileri organze edin ya da mahallenizdeki alışveriş merkezine yılbaşı zombisi olarak yürüyün.

Bir cevap yazın