Bu Bizim Punk Rock’ımız

bundan birkaç yıl önce beni kendi kendisine çekip, kendi kendisini benimle tanıştırma  şerefine nail eden bir grup a silver mt. zion. grubun adı birçok kez değişmiş, baktığımızda:

  • Thee Silver Mountain Reveries
  • Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra and Tra-La-La Band with Choir
  • A Silver Mt. Zion

pratik olarak sonuncusu tercihimdir, ki grubun kurucusu ayrıca gybe! (kıyamet öncesini kıyamet sonrasıymış gibi tanıtan grubumuz godspeed you black emperor!) gibi bir grubu da kurmuş zamanında.

grup, hem müzikal, hem lirikal açıdan gybe!’ye benziyor. tabii godspeed parçalarında şarkı sözü kullanılmadığını, sadece monologlar veya diyaloglar bulunduğunu söylemek gerek, tersine a silver mt. zion’da şarkılarda söz bulunuyor, biraz serkeş, umutsuzluğu yansıtan bir vokal var ya da diyelim ki “umut dolu bir umutsuzluğu” yansıtan sesiyle, nina simone’u bile anarken ironikleşen güzel sözleriyle, kıyametin müziği, neşeli ve bir o kadar hüzünlü, ne hissedeceğini ve hissettireceğini bilmeyen, bilmekten kaçınan, pek de umursamayan bir hal alıyor.

“this is our punk rock” grubun 2003’te çıkan albümü. punk rock, protest, anti – konformist bir tür, fakat müziği belli sınırlar ve kurallar içinde, yani punk rock dediğimde aklıma belirli şarkılar gelir, riffler, notalar gelir. a silver mt. zion, kendi içinde bile şarkılarını belli bir kurallar bütününe oturtan bir grup değil, adı söylendiğinde aklınıza belli bir kalıbı getirecek bir grup değil, fakat, hem gybe! hem de a silver mt. zion, aklınıza, müzikle anlatmak istedikleriyle kazınır, söyledikleri ve söylemedikleriyle. protest, kesinlikle anti – konformisttir, hatta bu protestlikleri öyle bir hal almıştır ki, efrim menuck, yani kurucumuz, bir grubuyla gybe!’nin müziksel yapısını protesto ederken, öteki grubuyla a silver mt. zion’ın müzikal yapısını protesto eder gibi gözüküyor. bu yönüyle kesinlikle punk rock’a benziyor, fakat böyle bir gruptan belirli müzikal sistemleri kabul etmesini bekleyemeyiz, bu nedenle, yapılan punk rock, “sadece bizim punk rock’ımız” oluyor, çünkü biliyoruz ki bizden başkası bunu punk rock olarak kabul etmeyecek.

“this is our punk rock” albümü, grubun şehri montreal’deki terkedilmiş ve açık yerler için, ayrıca tüm dünyada buna benzeyen kayıp ve çürümüşlükler için bir ağıt olarak yazılmış. sonuçta a silver mt. zion, korkmadan, dıştan sakin fakat çığlık çığlığa şunu söyleyen bir grup:

okullarımız hapishanelere,
hapishanelerimiz alışveriş merkezlerine benziyor.

Bir cevap yazın