boris vian – pekin’de sonbahar

“bilirsiniz, genellikle kimse bir şey bilmez,” dedi Angel. “hatta bilmesi gerekenler bile. yani demek istediğim, düşünceleri manipüle edenler, ezenler ve onları sanki orijinal bir düşünce geliştirmiş gibi pazarlayanlar. hiçbiri ezip yok ettikleri düşüncelerin temeline inemez, oysa o düşünceyi ifade tarzı hemen her zaman dile getirilmek istenen düşünceden en az yirmi yıl daha ileridedir. sonuçta onlardan hiçbir şey öğrenilemez, çünkü yalnızca sözcüklerle yetinirler.”

“boris vian, 1920’de paris yakınlarındaki ville-d’avray’de doğan bir yazar, şair, şarkı sözü yazarı, şarkıcı, müzik eleştirmeni, caz müzisyeni (trompetçi), senarist, çevirmen, hatip, oyuncu ve ressamdır” diye okuyoruz boris vian’ı tanımak istediğimizde. üstelik bunların hepsini 39 yıla sıkıştırdığını biliyoruz vian’ın, mezarlarınıza tüküreceğim adlı romanından uyarlanan filmin galasında geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybedene dek. bizimde kendisine karşı her daim saygı duruşunda bulunduğumuzu şimdi öğreniyorsunuz.

pekin’de sonbahar ise “ne sonbahar ne de çin’le ilgili elbette. dolayısıyla zaman ve mekân benzerlikleri birer tesadüften ibarettir.” vian’ın absürd dünyasında, sürekli gelişen, temposu hiç düşmeyen, trajik olduğu kadar hüzünlü bir kitabıdır. kanımca en iyilerinden biridir. gerçeküstü dünyasında gülümseyerek yapacağınız bir seyahattir.

boris vian’ın kitabı 26 yaşında 3 ayda yazdığını hatırlatarak, 3 gün içerisinde okumanızı rica ederiz. zira sonrasında tekrar okumak isteyeceğinizi biliyoruz.

Pekin’de Sonbahar
Boris Vian
Türkçesi: Alev Er
Sel Yayıncılık
2017, 302 sayfa
ISBN: 978-975-570-892-8

Bir cevap yazın