bolo’bolo

bolo'bolo

bolo'bolo

bolo’bolo ya da benzerleri, hiç gerçekleşmeyebilir. Belki de adı anılmayacak kadar etkisiz yaşanmışlıklar oluşabilir bazı coğrafyalarda. Yine de deneyenler her zaman olacak. Güçsüz ve umutsuz hissedecekler kendilerini, olsun… Umut etmekten vazgeçmiş olmayı ihtimal ki öğrenmiş olacaklar. Birkaç kırıntı? Belki. Ama ne gam; farklı dünyalar yaratmak, yaratma isteğinde filizlenir. Bir yerlerden başlanacak elbet, bu aşkı duyan ibu’lar var. bolo’bolo da böyle bir tutkunun fantezisi işte.

“her şey ümit verici başlamıştı ama insanlık çok yönlü birliktelik yerine bir baskı piramiti icat etti. yaşamımızı zaman dilimleri halinde parçalara ayırdık, enerimizi yönlendiren “gezegensel iş makinesine” kendimizi teslim ettik. devlet ve iş sığırlarına dönüştük. “ilerleme”ye rağmen herkesin yeterli düzeyde beslenmesini bile sağlayamıyoruz. diğer bir yandan gobi çölü’nün en ücra köşesinde bile özgür gökyüzünün altında gözetlenmeden huzurla sıçabileceğimizden emin değiliz. bu noktada “ne için bütün bunlar?” “neden hala bunlara katlanıyoruz?” “daha ne kadar?” sorularını sorma ihtiyacı hissetmiyorsanız bilginin sadece birikmiş bir aptallık olduğu düzleminizde yaşamınıza devam edebilirsiniz. ya da gezegensel iş makinesinin bizi nasıl kontrol ettiğini ve bu canavarı nasıl durdurup, parçalayıp beraberinde kendimizi mahvetmeden ondan kurtulabilirizi öğrenmek istiyorsanız bolo’bolo‘yu okuyabilirsiniz.

bolo’bolo p.m. (isveçli yazarımızın ismi – isveçte ad/soyadların ilk harfleri en çok p.m. şeklindeymiş) tarafından 1983’te yazılan bir kitap. anarşist bir karşı-ütopya. tarım, enerji kullanımı, sağlık, eğitim, dil, kültür vb. konularda üniter bir merkeziliğin yerine, çeşitliliğin, özgünlüklerin ve sapmaların mümkün olduğu özgür bir yaşam projesi. ya da bir tür isyana teşvik masalı.

okuyun.

 

bolo'bolo kaosbolo’bolo
kaos yayınları
çeviri: kolektif çeviri
215 s. ~ 9.5 x 18 cm
istanbul . 2008
2. baskı
isbn: 2789785855279

Bir cevap yazın