bloody sunday . 2002

bloody sunday

paul greengrass‘in yönettiği filmimiz 30 ocak 1972 yılında ingiliz ordusunun kuzey irlanda’daki derry bölgesinde insan hakları için yapılan gösteriyi kanlı biçimde bastırması olayını aktarıyor. derry bölgesi barikatlarla çevrili ve askerin giremediği bölge iken askerler bu bölgeye girip silahsız 14 kişiyi öldürmüştür (6’sı 17 yaşında). asker tarafında ölü ve yaralı bulunmamaktadır. olaylarının ardından ordu bölgede ölenlerin masum kişiler olduğunu kabul etmiş fakat ilk ateşi ira (irlanda cumhuriyet ordusu) militanlarının açtığı konusunda ısrar etmiştir – olayın ardından herhangi bir silah bulunmamıştır. olay sonrasında açılan soruşturma tamamen orduyu aklama şeklinde gerçekleşmiş, sonrasında da daha önce ira’ya sempati duymayan yüzlerce kişi askerle savaşmak için ira saflarına geçmiştir. 25 yıl sürecek mücadele devri de böylece başlamıştır. ira’ya sempati besleme reaksiyonuna karşılık ira’nın da yüzlerce masum vatandaşı öldürdüğü gerçeğini unutmayınız.

19 ödül almış belgesel tadındaki bu film ise olayları gerçeklik ve insanlık ile anlatması hususunda özellikle takdir toplamış, filmin ardından ingiliz hükümeti 30 yıl sonra tekrar soruşturma açmak zorunda kalmıştır. ülkemizde yaşanmış kanlı pazarın ve sivas katliamının filminin çekilmemesi ise düşündürücü olmaya devam etmektedir. iyi seyirler.

ingiltere hükümetine şunu söylemek istiyorum. yaptığınızın farkındasınız değil mi? insan hakları hareketini yok ettiniz ve ira’ya kazanabileceği en büyük zaferi sundunuz. bu gece bu şehrin her yerinde gençler gidip ira’ya katılacaklar ve siz bir fırtına biçeceksiniz.

Comments

alman malı dedi ki:

link bozuk gibi bir mesaj yazip kacmak istemezdim ama öyle olacak napalim.izlemek istedigim bir görsel.

Bir cevap yazın