björk ve arvo pärt konuşması

12 perde sistemi denilen sistemi kullanarak yazmaya başladı ve sonrasında neredeyse 10 yıl boyunca sessiz kaldı ve şimdi tamamiyle yeni bir tarz ile tamamiyle saf bir biçimde tekrar geliyor.

dolayısıyla her bir nota, yapı ya da karışıklık ile ilgili değil fakat her notanın çok utangaç olması ile ilgili… onu mantıklı ya da tamamiyle anlamlı yapmanız için her bir notaya ihtiyacınız yok.

sanırım geç yüzyıldaki minimalistlerden biri. Arvo Part Estonya’da doğdu ve şimdi Berlin’de yaşıyor.

björk: müziğinizi çok çok fazla seviyorum çünkü dinleyiciye bir alan bırakıyorsunuz. dinleyici içeri girebilir ve orada yaşayabilir, fakat son yüzyılda yapılan bir çok müziği sadece oturup dinliyoruz.

part: belki benim de bir alana ihtiyacım olduğu için, çalıştığım zamanlarda bile. bence ses çok ilginç bir olgu. insanların neden sevdiği ve müzikten neden bu kadar etkilendiği. güçlü müziklerin bizi ne kadar iyi ve kötü etkilediğini bilmiyorlardı. bunu yaparsanız, insanları ses ile öldürebilirsiniz ve eğer öldürebilirseniz, sonra belki yine ses ile, öldürmenin tam tersi bir şey de yapabilirsiniz. bu iki nokta arasındaki uzaklık çok büyük. özgürsünüz, tercih yapabilirsiniz. yaşamınızda her şey mümkün fakat yapılan her şey gerekli değil.

björk: bir soru var ve bir cevap. müziğinizin içindeki farklı sesler neredeyse pinokyo ve küçük cricket gibi. bir tanesi insan ve her zaman hata yapıyor, acı çekiyor, acı çektiriyor ve küçük cricket daha fazla rahatlatıyor ya da söylüyor. bunu müziğinizin içinde hissediyor musunuz yoksa ben mi hayal ediyorum?

part: bunun hakkında konuştuğunuz için çok mutluyum. gerçekten öyle. yeni tarzım, iki parçadan, iki yoldan oluşuyor. bir bölümü benim günahlarım, diğeri ise affetme. genelde müziğin iki sesi vardır, bir tanesi daha karmaşık ve öznel. diğeri ise çok basit, açık ve nesnel. ama pinokyo iyi bir şey.

o gerçekten ilahi bir taşkınlık olduğuna inanıyor, saf extacy’nin olduğu bir yer. bir çok insan buna deli gibi aşık olarak ulaşıyor ya da o duruma ulaşmak için ne yapıyorlarsa onu… müziği görkemli yapan şey ise oraya nasıl ya da nerden geldiğimizle ilgili olmaması… evrensel ve herkes için olması

çeviri ve yorum: etilen

Bir cevap yazın