bir yaz gecesi rüyası ve levent üzümcü

bir yaz gecesi rüyası yani orijinal adı “a midsummer night’s dream”, william shakespeare 1596’da yazmış. eserin ölümsüzlüğünü koruduğu konusunda herkes hemfikir sanıyorum, fakat modern ve fantastik yorumunun da kulağınıza hoş geleceğinin farkındayız. bahsettiğimiz yorumu ise aleksandar popovski yönetiyor ve başrollerini levent üzümcü, neslihan yeldan, sezai aydın ve arda aydın paylaşıyor. sonuç olarak ise karşımızda akrobatlar, modern müzik ve danslar ile birlikte oldukça keyifli bir oyun bulunuyor. dolayısıyla oyunu daha önce izlemiş olup olmadığınızdan bağımsız olarak fırsatınız varsa izleyiniz diyoruz. 16 kasım ankara, 21 kasım istanbul ve 29 kasım izmir gibi bir programları mevcut. detaylar için buradan devam edebilirsiniz; bir yaz gecesi rüyası

ayrıca oyun aracılığıyla levent üzümcü’ye sorularımızı iletme fırsatı bulduk ve aşağıdaki yanıtları aldık. etilen olarak biz de tiyatroyu biraz geri planda bıraktığımızın farkında olarak ülkede tiyatroyu yaşatmak için ciddi emekler sarfeden bütün güzel insanlara selam olsun diyoruz. karanlığın var olmadığı yerde buluşacağız.


kimdir?

İyi bir baba, iyi bir insan olmaya çalışıyorum hayatta. İş ile tüm doğaya ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun tüm insanlara iyi ve adil davranmaya çalışıyorum.

neden?

Aslına bakarsan bilinçli bir tercih olduğunu söyleyemem. Sadece hissettim ve istedim, hoşuma gitti çünkü. Olur ya bazen bir ses olur insanın hayatında, bunu yapayım dersin tiyatro da öyle bir şeydi benim için. Bir tane hayatım var sonuçta onu da bir şeyle kazanman gerekiyordu. İlk başlarda tiyatroya duyduğum ilginin anlamlı bir hale gelmesi yıllarla, yaşadıkça, öğrendikçe ve tecrübeyle oldu tabi. Yapa yapa keyfine vardım diyebiliriz.

hayallerde ne var?

Biraz daha geniş zamanım olsa gezmeye, görmeye, bilgilenmeye ve eğlenmeye daha fazla vakit ayırmak isterdim.

ne izleyelim?

Çok fazla yapıt izleyemiyorum ama en son Tiyatro Craft’ın oyunu Yen’e gittim ve tüm hayatım boyunca izlediğim en iyi performanslardan biriydi diyebilirim tıpkı Yolcu Tiyatro’nun yaptığı Joko’nun Doğum Günü için dediğim gibi. Bu izlemiş olduğum iki tiyatro; gençlerin tiyatro için ne kadar gerekli olduğunu, genç bir bakışın, genç bir enerjinin tiyatro için ne anlam ifade ettiğini şahane anlatan oyunlar. Hem Yen hem Joko’nun Doğum Günü hayatımda izlediğim en başarılı oyunculuklarla dolu prodüksiyonlardandı. Çok fazla film takip edemiyorum, son yıllarda beni derinden etkileyen bir yapım olmadı.

ilham verenler?

Sadece sanattan ilham almıyorum, hayatta bazı şeyleri başarmış insanlardan da çok fazla şey öğreniyorum. Her şeye rağmen ısrar eden, yılmayan isimlerin; bu Brecht de olabilir Tesla da olabilir, inandıkları şey uğruna parlak yarınları nasıl kurdukları ve insanlığa değer katmaya çalışmaları beni büyülüyor. Belirttiğim gibi ilham aldığım isimlerin illa sanatla ilgisi olması gerekmiyor. Bu isimleri ben hala saygıyla araştırmaya devam ediyorum.

ne okuyalım?

Yuval Harari ve Tony Judt son dönemde ağırlıklı olarak okumayı tercih ettiğim isimlerden. 20. Yüzyıl özellikle ilgimi çeken bir zaman dilimi o yüzden o döneme ait çalışmaları takip ediyorum. Edebi olarak da Haruki Murakami bu aralar en çok okuduğum yazarlar arasında.

“bir yaz gecesi rüyası” neden önemli?

Çok fazla Türkiye’de yapılmayan bir oyun ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ çünkü Shakespeare’in ya da Bertolt Brecht’in oyunları kalabalık kadrolu ve dekorunda, kostümünde paranın harcandığı özel oyunlar. Ödenekli tiyatrolar artık Shakespeare, Bertolt Brecht ya da Arthur Miller oyunu yapmaktan uzaklar. Bunun için özel bir tiyatronun bu oyunu yapıyor olması benim için çok önemli.

oyuna geleceklere tavsiyeler?

Telefonlarını kapatsınlar oyun izlerken ?

oyuna gelmeyeceklere tavsiyeler?

Bol bol tiyatro oyununa gitsinler. Biz onlar için tiyatro yapıyoruz, bizi yalnız bırakmasınlar.

Bir cevap yazın