biliyor muydun? ha?

”Sadece güçlünün ayakta kalabileceği ve zayıfın eleneceği” adlı doğa gerçeğinin, zayıflara yardım etmeyi vs.salık veren ve bunu yücelten hristiyanlık yüzünden 2000 yıldır sekteye uğradığını biliyor muydunuz?

Comments

flagg dedi ki:

buggleyeyes’a +1 versem verilir.

bizim bi amet çavuş vardı çok severdim kendisini

buggleyeyes dedi ki:

böyle bir doğa gerçeği yok. du popüler cahil darwinizm’in duyurulma şekli. “survival of the fittest” darwin’in söylediği birşey değil, herbert spencer’ın olayıdır. spencer biyolog değil, sosyologdur. Bu cümlede bahsettiği de sosyal evrimleşme kuramıdır. aslında o kuram da tırışkadır.

doğada olan, darwinin söylediği gerçek ise; uyum sağlayanın soyunu sürdüreceğidir. doğal evrimin “güçsüzden-güçlüye” şeklinde belirli bir gidişi yoktur. onun esas söylediği, koşulların değişimiyle güçsüz sanılanın güçlü konuma geçebileceği, dengelerin her an altüst olabileceği, ormanlar kralı denilen aslanın soyunun tükenebileceğidir. dünyamızda da koşullar sürekli değiştiğine göre, güçlü-güçsüz diye bir ayrımın olmadığıdır.

bu yazıyı neden yazdığını tam anlamadım, muhabbetine limon sıktım kusura bakma fakat ben her doğruyu her yerde söylemeye yemin etmiş biriyim. ehehe

Bir cevap yazın