Yunan Robin Hood’€™lar

Yunanistan’€™da ekonominin iyice bozulduğu bu günlerde, süpermarketleri soyup gıda maddelerini sokaklarda dağıtan bir çete türedi.

Bir grup anarşist, önceki gün Selanik’teki bir süpermarketi daha gün ortasında basarak, gıda reyonundaki ürünleri yağmaladı. Yerel medyanın daha önceki benzer soygunların ardından “Robin Hoodlar” adını taktığı çete, yine sadece makarna, pirinç ve süt paketlerini çaldı. Çoğu kadın olduğu anlaşılan çete üyeleri, raflardan aldıkları ürünleri sokak ortasına bırakarak kayıplara karıştı. Bir polis sözcüsü, “Asla para çalmıyor ve kimseye zarar vermiyorlar. İnsanlara sakin olmalarını söyleyip baskın taktikleri uyguluyorlar” dedi. Enflasyonun son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkıp yüzde 4.9’€™u gördüğü Yunanistan, dünya çapında pahalanan gıda fiyatlarından da olumsuz etkileniyor.

Comments

mai dedi ki:

Halkın öğrenilmiş çaresizlik denen o kavrama itildiği ve içinden çıkmaya çalışanların da itinayla aşağı çekildiği ülkemizde benzeri olsaydı ilk önce robin hudları döverlerdi meydanda, o olurdu.

Bir cevap yazın