bedene veda – david le breton

Pascal’ın buyruğuna sadık kalarak odadan hiç çıkmadan Verdon kanyonunda yürüyüş yapmak, Meksika’nın bir sörf alanında azgın dalgalarla boğuşmak, Ekvator bölgesinde bir ormanda aslan avına çıkmak, erotik bir oyunda rüyaların kadınını soyduktan sonra müthiş bir sanal sevişmeye dalmak, takma adlarından ve yazıyla verdikleri tepkilerden başka hiçbir şeyini bilmediğiniz dünyanın bir ucundaki siber-arkadaşlarla saatlerce sohbet etmek, görünmeyen partnerlerle karşılıklı oyunlara katılmak, Ortaçağ düşkünü birkaç başka amatörle birlikte şövalye olmak vb. mümkündür.
… Gündelik hayat bütünüyle internete sızabilmektedir.
… Bilgisayar, hareket engeli olan biri için bir şans olsa da, başka kullanıcılarda meydana getirdiği hareketsizlik ikirciklilik kaynağıdır. Zaman içinde beden burada bir tür yüke dönüşür, bilgisayarın can sıkıcı uzantısı olur.

david le breton 1953 doğumlu fransız antropolog ve sosyolog. araştırmalarını beden antrolpolojisi üzerine yoğunlaştırmış. iyi ki yoğunlaştırmış. bedene veda isimli kitabı ise bu çalışmalarının harika bir özeti olmuş. beden’in bir aksesuar olarak kullanımından başlayıp, benliğin farmakolojik üretimine ve çocuk imalatına uzandıktan sonra siber-uzayın yarattığı yeni beden kavramı sonrası bedenin yeni oluşan gerçeklik ile artık bir “fazlalık” haline gelmesini incelemiş.

pek cicili bicili pazarlama ajanslarının hazırladığı iş dünyasına yönelik bütün 2017 trend listelerinde sanal gerçekliğin (AI – Artificial Intelligence) yer almadığı liste yok. nesnelerin interneti (IoT – Internet of Things) denilen şey ile de bu sanal dünya / beden mücadelesinin yeni bir safhaya geçeceği apaçık ortada. westworld dizisinin gözler önüne serdiği dünya belki kısa vadede değil ama orta vadede kesinlikle karşılacağımız gerçek olacak. bu durumda benliğimiz, beden olmadan yapılabilecekler ya da bedenin o günlerde nasıl bir yapıya sahip olacağı enteresan tartışma konuları.

bu tartışmalara gelmeden de öncelikle tarihsel olarak bedeni ve serüvenini de anlamak gerekiyor pek tabii ve breton bunun için harika bir kaynak. sanallığın açtığı yeni ufuklarda bedeninizi ve kendinizi keşif mi yoksa kayıp mı edeceksiniz? sorunun cevabı sadece sizde. okuyunuz.

Bedene Veda
David Le Breton
Aziz Ufuk Kılıç
Sel Yayıncılık
2016, 244 sayfa
ISBN: 978-975-570-820-1

Bir cevap yazın