baz istasyonları

Baz istasyonlarının sağlığa zararları

* Baz istasyonları tarafından da yayınlanabilen mikrodalgaların dokulara iki temel etkisi bulunmaktadır:
* Mikrodalga dokuları ısıtır. (termal etki)
* Mikrodalga hücrelerin kimyasını bozar (termal olmayan ya da kimyasal etki)
* Mikrodalgaların özellikle ikinci etkisi,yani hücrelerin kimyasını bozarak oluşturduğu etki insan sağlığı açısından önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalarda hücrelerin -kimyasal etkiye maruz kalması ile şu sonuçların meydana gelebileceği saptanmıştır:
* Hücrelerde büyük moleküllerin (proteinler vb.) deforme oluşu.
* Hücre zarlarının birbirine yapışması.
* Hücre zarlarında delikler açılması (elektro-porasyon)
* Ca-ATPaz ve Na-K-ATPaz enzimlerinin bozulması sonucu hücre dışına Ca”, Na’ ve K’ kaçışı.
* Sinir zarlarının bozuluşu: Sinir zarlarının bozulması ile REM uykusu adı verilen rüya görmenin azalışı, EEG değişimleri, uykusuzluk, sinirlilik, unutkanlık, depresyon, başağrısı, başdönmesi, Alzheimer, Parkinson, Multipl Skleroz gibi dejeneratif beyin hastalıkları meydana gelir.
* Hücre enzimlerinde bozulmalar.
* DNA tahribi

zararları yukarıda. inönü stadında, sokaklarda, bizim fakültenin çatısında bile mevcut. dar gelirli vatandaşın evine bile girmiş durumda. isyan eden çocuksa ise ekiki komik diye dalga geçilir halde forward maillerde. ben helal olsun diyorum, bakınız.

Comments

flagg dedi ki:

doğrudur teşekkürler bilgileriniz için. evet ciddi bir araştırma yapıp yazmadım, sağdan soldan duyduğum ve izlediklerim dahilinde zararları budur diye geçen bir yazıdan alıntıladım. bir de bir çok örnek vardı sık sık karşımıza çıkan, baz istasyonu yakınında yaşayan kişilerde ortaya çıkan kanser vakalarıyla ilgili..

konuya uzağım belirttiğiniz birimlerden pek bir anlam çıkartamadım ama bilenkişi raporu epey faydalı oldu. bariz bir zararı olmadığını öğrendim en azından.

teşekkürler tekrar

bilenkişi dedi ki:

yazdıkalrınızı temel dayanaklara oturmamışsınız.Neden?
1. Baz istasyonları UHF bandında sinyal üretir ve bu sinyal aralığı televizyonun sinyal aralığından ÇOKçok azdır.
2.Okulda yada eskişehirde kullanılan Eskartlar veya kimlik akrtlarındaki RFid çiplerin aktif olmasından günde gigahz frekansında sinyal ürettiği düşünülürse baz istasyonunun yüz katını afedersiniz ama kıç cebinde taşıyoruz.
3.Mikrodalga seviyesine lakin çıksaydı frekasnlar şehiriçinde 100m de bir bulunan hafif yansıtıcalarda düşünülürse üstümüze 200 yerden mikro sinyal gelirdi herhalde diri diri yanardık.okumuş etmiş çocukalrsınız yazmadan bir baksaydınız önce.

Doğruluk payı var mı peki:
Var ki şöyle zamanla RFid lerin insan teninin içine girebilme ve denemeleri can sıkıcı baz istasyonalrının 4 G ile daha sıklaşması ve ilerde micro barcode sistemi ve mikro yayınlayıcılarla biraz baş ağrısı çekebiliriz ama bunun olması 50 yıl sonrası belki

Bir cevap yazın