Başka’ldırı

“Bence birisi bu şehri alıp klozete atmalı ve üzerine sifon çekmeli.”

“Bir gün öyle bir yağmur yağacak ki caddedeki bütün pislikleri temizleyecek.”

“Yalnızlık beni tüm hayatım boyunca izledi, her yerde. Barlarda, arabalarda, kaldırımlarda, dükkanlarda, her yerde. Kaçış yok. Ben Tanrı’nın yalnız adamıyım.”

Sisteme başkaldırı filmleri uzun yıllardır çekiliyor ve çekilmeye de devam ediyor. Bu hayatta tüm politikacılardan, sokak serserilerinden, üzerinizden prim yaparak geçinmeye çalışanlardan, tacizcilerden sıkılmadınız mı? Onlar hayatı böyle yaşamaya devam ederek sizin hayatınızı emerek bitirmedi mi?

Joker filmi geçen hafta görücüye çıktı ve bir çokları tarafından da çok beğenildi. Burada oyunculuktan, ödül olasılıklarından, abartanlardan, yerenlerden çok filmin iç doğasıyla ilgilenelim istedim.

1976 yılında bir film çıktı, yukarıdaki sözlerin geçtiği film Taxi Driver. Sistemin tüm kötülüklerini gözler önüne serdi. Alt tabaka insanının isyanını, bıkmışlığını ve direnişini gösterdi bizlere. Travis Bickle’ın yaptığı şeyleri yargılamak için burada değiliz. Sokaktaki insanlarında bir zaman sonra bardağındaki suyun taşmasına sebep olabilecek şeyleri gösterdi. Bir taksi şoförünün tüm bu dünyayı herkesten daha iyi anlayabileceğini ve bu yanlış giden düzene bir dur diyebileceğini gösterdi. Ama ne demişler ne göstermeye çalıştığını görün ama yaptığını yapmayın.

Ve tam 43 yıl sonra Joker girdi vizyona. Aslında Joker bu kadar yeni bir karakter değildi ama sadece onun adına çekilen tek filmdi. Deli mi dersiniz yoksa ultra zeki mı dersiniz onu bilemem ama Travis Bickle gibi psikolojik sorunları olan birisiydi Arthur Fleck. O da aynısını düşünüyordu, sistem yanlıştı onun için de. Politikacılardan, iki yüzlülerden, sokak serserilerinden bıkmış ve hor görülen, ezilen sıradan halkın bir kurtarıcısı olmak istemişti. Sorunlar yaşamıştı küçükken, yalnızdı hatta tek başınaydı. Dayak yedi, itildi kakıldı, dışlandı. Belki deliydi ama belki de tek bir şeye inanıyordu: Başkaldırmaya.

Sizde bıktınız değil mi?

Ama ne demişler, ne göstermeye çalıştığını görün ama yaptığını yapmayın.

Oyunculuktan ve filmi film olarak görüp senaryodan, kurgudan, grafiklerden de biraz da olsa bahsetmek isterim. Joaquin Phoenix inanılmaz bir oyun oynamış ve bu zamana kadar ki tüm Joker’lerden daha iyidi belki de. (Benim için hala Heath Ledger #RIP) Muhtemelen Akademi’de aday gösterilecek ve büyük olasılıkla da kazanacaktır. Grafikler ve görsel efektler harikuladeydi. Bence en güzel şeylerden biri Travis Bickle’ı oynayan efsanenin (Robert de Niro #RESPECT) filmde rol almasıydı.

Bir cevap yazın