başarılı olmak ve yaşamak için – john cage manifestosu

KURAL BİR: Güvendiğin bir yer bul, ve ardından bir süreliğine daha güvenmeyi dene.
KURAL İKİ: Öğrencilerin genel görevleri – öğretmeninden alabileceğin her şeyi al; sınıftaki arkadaşlarından alabileceğin her şeyi al.
KURAL ÜÇ: Öğretmenlerin genel görevleri – öğrencilerinden alabileceğin her şeyi al.
KURAL DÖRT: Her şeyi bir deney olarak düşün.
KURAL BEŞ: Disiplinli ol – bu bilge veya akıllı birini bulmak ve onu takip etmeyi seçmek anlamına geliyor. iyi bir şekilde takip etmek için disiplinli ol. daha iyi bir şekilde takip etmek için disiplinli ol.
KURAL ALTI: Hiçbir şey hata değildir. Kazanmak ya da kaybetmek diye bir şey yoktur, sadece yapmak vardır.
KURAL YEDİ: Tek kural çalışmak. Eğer çalışırsan bir yere varırsın. Sonunda bir şeyler başaran insanlar her zaman her şekilde çalışanlar.
KURAL SEKİZ: Aynı zamanda yaratmaya ve analiz etmeye çalışma. Bunlar farklı süreçler.
KURAL DOKUZ: Olabildiğin zamanlarda mutlu ol. Zevk almaya bak. Bu düşündüğünden daha kolay.
KURAL ON: “Bütün kuralları yıkıyoruz. Kendi kurallarımızı bile. Ve bunu nasıl yapıyoruz? X miktarı için yeteri kadar yer bırakarak”

İPUÇLARI: Her zaman etrafta ol. Her şeye gel ya da git. Her zaman derse git. Eline aldığın her şeyi oku. Sık sık dikkatlice filmleri izle. Her şeyi sakla – bir süre sonra işine yarayabilir.

John Cage / öğretmenler ve öğrenciler için 10 kural.
çeviri: etilen

Comments

Mehmet İbiş dedi ki:

Analiz etmek, işleyen veya işlemeyen bir bütünlüğü anlamak üzere, işe yarar veya tutarlı birimsel yapılar ve yasalar kurma çabasıdır. Birimine dek indirgeyerek yapıyı anlaşılır kılma. Parçalayıçı görünürleştirme. Adı üstünde çözme, çözümleme. Analiz minimali, birimi, birimin bile alt düzeyini kurma etkinliğiyle yaratıcıdır, başarılı başarısız yaratmaysa ayrı bir konu.

Corita Cage dedi ki:

Ama manifestoyu John Cage yazmadı, sadece 10. madde ondan bir alıntı. Sister Corita Kent’e ait bu manifesto. Detaylı bilgi için: https://www.brainpickings.org/2012/08/10/10-rules-for-students-and-teachers-john-cage-corita-kent/

cinut-y dedi ki:

bilgilendirici, aydınlatıcı, güzel yorum. her şey daha da anlamlı oldu böylece. diğer maddeleri cage e yakıştıramamıştım.

kural dört ve kural sekiz çelişkilidir. yaratma ve analiz etme süreçlerinin birlikteliğine zaten “deney” adını veriyoruz. kural sekiz şöyle olmalıydı ki manifestonun kalanındaki tutarlılık bir şeye benzesin: “her zaman yaratmaya ve yarattığını analiz etmeye çalış. yaratımların hiçbirisi kusursuz bir öngörü ve planlamanın ürünü değil; sonsuz sayıda, akıllıca uygulanmış geri besleme mekanizmasının ürünüdür.”

cinuty dedi ki:

batılı düşünce tarzıyla baktığımızda evet çelişkilidir. ama john cage’in de etkilendiği, çin ve japonya taraflarının doğulu kafasıyla olaya yaklaşınca çelişkili olmasında bi sıkıntı yoktur. john cage’in etkilendiği i-ching de bir sürü çelişki barındırır. yani dediğin gibi herhangi bir kuralın başka şekilde olması gerekmiyor. ortada bir yanlış yok. hatta başka şekilde olmasına imkan yok.

Bir cevap yazın