bandista

Bandista bir aralık, bu darlık bu basmakalıp, bu ayık kafayla esrik taklitleri, bu aramızda yaşayan katilleri teşhir etmek gerek dedi evde uyuklarken. Uyanmak gerek dedi önce kendi kendine, evde bir gitar çaldı manuş, klarnet aktı meyanlı, kaydırmalı, akordeon zaten doldurmuştu köşe bucak, vurmalılar hazırdı “marş”a, başladı ev’in hikâyesi, varyetesi söküp söküp yapmanın.Bandista evi şenlik kıyamet bir eylem bandosu şimdi ses vermekte ska, balkan, vertov, reggae, eşitlik, özgürlük, cango, votka, adalet, kökler sularından… Bandista evinde geceler gündüz gündüzler denktir geceye, bu evde güneş batsa da dinlenir ev hece heceye. Bu evin odaları geniş uzun dar hayal; bu evde mebzul miktar kapılar kilitsiz gıcırdar. Bu evde koridorlar, sokaklar ve meydanlar, sahneler salonlar dansla sesle hınçla çığlıklar… Bu ev bir dağ başında bir gettoda ya da down-town’da, bu ev dev bir karavan bu evi bulur arayan. Bu evin sakinleri kara kızıl mor renkleri, yeşil sarı turunç ve nar, bu ev binbir bedenle var. Bu ev döker alınteri, bu ev rahim yangın yeri; söndürür kandilleri nice esrik sever evi. Bu evde geçmiş hüzünle değil hüsnü kabulle, bu evde gelecek yokla değil beklenir telaşla. Bu ev tenha bu ev dar-maduman kanma yalan, gözyaşları ağıtlar destanlar epik tasalar, bu evde yasalar değil ses verir yoldaş maison’lar!

bandista’yı anlatmaya gerek yok. ama muhtemelen bilmediğiniz sitelerinden albümlerini ücretsiz indirebileceğiniz. copyleft diyorlar. armağandır. çoğaltınız! dağıtınız!

buralardalar; http://www.tayfabandista.org/

 

Comments

buggleyeyes dedi ki:

valla ben de tanıyorum bi kısmını ama ortadaki işin uyduruk olduğunu değiştirmiyor. zaten marştan hoşlanmam ama örneğin grup yorum marşlara türkçe sözler yazarken şarkının üzerine daha güzel oturuyodu. ha bir de grup yorum albümü marşla doldurmuyordu. vokal şarkı söylemiyor, birşeye benzemeye çalışıyor… gogol bordello diyecem ama demiyorum. (ki o da sahtekar bir gruptur zaten)

böyle iğreti bi harekete nasıl bi ihtiyaç var anlamadım? solcunun anarşistin yaşamdan ne kadar kopuk olduğunun kanıtı olur bu anca.

giz dedi ki:

ben elemanları tanıyorum, şahane adamlardır gerçekten. bence böyle bi harekete hakikaten ihtiyaç vardı, elbette başka şeyler beklenir, ama şu an böyle bir şeyin ortaya çıkışı bile iyi birşey gibime geliyor, ne vakittir kimse ses soluk çıkarmıyordu.
ha gelir mi, gelir gibime geliyor yakında başka şeyler de, o marşları ulus baker’e, hrant’a filan söylemekler, ne güzel !

can adamlar bandista. bu ara, hazır çağla öldürülmüşken, hazır hastaneler yanarken, hazır asker olmak istemeyen güzel adamların bi tarafına parmak sokarken büyükler, hazır finaller de bir tarafımıza girerken, filan. bağırmak bağırmak bağırmak gerek. kara bayrakları savurmak gerek :)

ny.batteri dedi ki:

umarım yeni kayıtlar yaparlar ve bestelere daha çok yer verirler. vokalin kelimeleri telaffuz tarzı hariç genel olarak hoşuma gitti, kendilerini kişisel olarak tanımadığım için başka da bir şey söyleyemem herhalde. baya ses getirmiş gibi duruyorlar başarılar dilerim kendilerine.

onr dedi ki:

evet, ilk dinleyişimde beğenerek dinledim
belki arada yine açar yine beğenerek dinlerim ama ;
ama !
unutmayalım ki bu bir kavır albümü, bilmiyorum beste var mı ama, çoğu marş-cover…
ve bir cover albümün bu derece ilgi görmesi bi noktadan sonra rahatsız ediyor bünyeyi ister istemez,
zira ihtiyacımız olan yaratıcılıktır, yeniliktir,
bunun müzikteki yansıması da tabi ki bestedir.
umarım grup bu noktaya da dikkat eder ve geliştirerek yaşamını sürdürür.
1 mayısta bile meydanlar ve sloganlar bu derece sıkıcı iken buna da ihtiyacımız var evet.

buggleyeyes dedi ki:

yine aynı şey. yaşamdan beslenmeyen şarkı sözleri iğreti durmaya mahkumdur. dilimiz yok…

Bir cevap yazın