bayılıyorum şu kentsel dönüşüme!

ayazma dayanışması

Comments

yorumcu dedi ki:

verlaine de gayet iyi bilir ki asıl sorun kentsel dönüşüm değil. Kensel göçtür. Bunun da çözümü ya kotacı şehir planlama ya da kırsal istihdamdır.

Bu sorunu es geçersek karşılıklı olarak suistimal var bence. Devlet bu insanların barınma haklarını karşılıyamıyor, bu insanlarda vergilerini devlete ödemiyor. Ne gibi: Tapu kadastro vergileri, elektirik faturaları… Devlet sistemi eğer vergi üzerinden çalışıyorsa devlet (sonuç itibariyle o da bir insan yapısıdır.) düz mantık kurarak benden vergi kaçıranın, bende haklarını korumak için ayırdığım öz veriden ve bütçeden kaçırırım.

Özal zamanında yaşanan yoğun dış göçte (bulgaristan’ın baskılarından kaçan yurtdaşlar gibi) özal boş bulduğunuz eve girin demişti. Ve göçmenler de boş buldukları yazlık gibi yerlere yerleştiler. Devlet onların kiralarını ödedi. Bunun gibi çözüm acil çözüm önerileri olabilir mesela.

Ama şöyle de bir algımız var kamoyu oluşturmak çözüm önerisi değilmişte şikayetmiş gibi. Bu da bize medyanın lanse ettiği şey. Bunun ne kamoyu oluşturanla ne de kamoyu oluşturmaya neden olanla ilgisi var.
Burdaki sıkıntının da medyanın korku bazlı çalışması diye düşünüyorum.

verlaine dedi ki:

“1yıktırmayacaksın? o insanları gecekonduya mı terk edeceksin?
2terk etmeyeceksin? paran mı var toplu konut yaptıracaksın?
3toplu konutu devlet yapsın? yapmıyo devleti mi yıkacaksın?
4devleti yıkacaksın? gecekonduda yaşayan 500 kişiyle mi yıkacaksın?”

1- 2 de de dedigin gibi terkedilmeyilecek, bu insanlar da senin gibi yasama ve barinma gibi temel haklara sahip.

2- 3 te dedigin gibi turkiye cumhuriyeti, basindan beri sosyal devlet politikasını izlemeye calisan bir ulke ve vatandasin temel haklarini ona vermek zorunda: barinma hakki gibi.

3,4- devleti yikmaktan bahseden kim. eger bu ulke vatandaslarina barinma hakkini saglayamiyorsa bir sorun var demektir. “evinin catisi akarsa butun evi yikarmisin? yoksa catiyi mi onarirsin?”. bu sorunun giderilmesi lazim ve de bunu yapmanin onemli bir kismi kamuoyu olusturmaktir. degil mi? ne yaparsak yapalim bu sorunu cozemiyicegimizi dusunuyosun, o zaman napalim? ne bok yerlerse yesinlermi? napalim onlarda bizim gibi apartman dairesinde, orta sinifin sicak bi kucaginda mi dogsadi?

her hangi bi planin yapilmadigi ve ya bu kamuoyunu olusturacak gucun olmamasindan bahsediliyosun. sulukule’ye yapilan alternatif plandan haberin var mi? yok sa donusumden yanayim derken sadece kulaktan dolma bilgilerinlemi bunu soyledin.

ben bu ayazma da ki donusumu, bolumumdeki hocalarimdan gelen maille ogrendim (sehir planlama okuyorum). sulukuledeki alternatif plani yapanda bu insanlar ve baska akedemisyenler. bu insanlar birseyler yapamaya calisiyolar, ve bunu yaparken planlari da var ve bunu gerceklestirmek icin gercekten ugrasiyolar(onemli olcude kamuoyu yaratarak)

kirpikinzi dedi ki:

değişimden ve dönüşümden yanayım.
kapitalizme karşıyım

ancak gece kondu güzellemesinden nefret ediyorum.
ayrıca gece konduda yaşayan insanların evlerini yıktırmayacağız diyerek ortaya çıkan insanların her hangi bir planları, planlarını uygulayacak güçleri olmamasıyla birlikte basın açıklamaları yapmalarından da tiksiniyorum.

yıktırmayacaksın… o insanları gecekonduya mı terk edeceksin?
terk etmeyeceksin… paran mı var toplu konut yaptıracaksın?
toplu konutu devlet yapsın… yapmıyo devleti mi yıkacaksın?
devleti yıkacaksın… gecekonduda yaşayan 500 kişiyle mi yıkacaksın?

Bir cevap yazın