arundhati roy – kapitalizm: bir hayalet hikayesi

hindistan denilince akla ilk gelenler insan nüfusu, kirlilik ve toplumumuzun bir türlü aklından çıkaramadığı ineklerin kutsal olması durumu. 1.2 milyar nüfuslu bir ülke ile ilgili sadece bunların ön planda olması kanımca ilginç olmak ile birlikte 4. sıraya özellikle çalışanların ve amerikan sitcomu takipçilerinin bir şekilde  tecrübe ettiği kapitalizm gelebilir. örneğin call center ya da IT sektörü için çalışanlar bilir ki konuştuğunuz bir kişinin 1 ay sonra o rolde olmaması gayet olağan bir durumdur. ucuz iş gücü cümle içerisinde kullanılacak ise en güzel şekli bu ülkeden örnekler ile olur.

arundhati roy da bu ilginç ülkenin belkide en iyi yazarı. booker prize aldığı küçük şeylerin tanrısı ile biliniyor ya da boyalı basın gandhi üzerine söylediklerinden sonra onu hindistan’ı karıştıran kadın diye tanıtmayı seviyor. biz ise kendisini hrant dink için ülkeye gelmesinden, duruşundan, netliğinden ve bir silah gibi kullandığı kelimelerinden dolayı takdir etmeye devam ediyoruz.

bu güzel insanın başta kapitalizm: bir hayalet hikayesi makalesi olmak üzere 7 makalesinin toplandığı bu kitabı okuduğunuzda da söylediklerimize hak vereceksiniz. pek tabii gelişmekte olan ülkeler listesinde elele olduğumuzdan yazdıklarının ülkemizde de farklı olmadığını görüp, hindistanı biraz daha tanırken aaa olay aslında sadece burada böyle değilmiş ana fikri ile de düşünmeye başlayabilirsiniz. bir haftasonu başlayıp bitireceğiniz kitaplardan.

Hindistan hükümeti, ABD ekonomi politikalarına tapıyor. Serbest Piyasa ekonomisiyle geçen yirmi yıldan çıkan sonuç, bugün Hindistan’un en zengin yüz kişisinin, ülkenin GSYİH’sinin dörtte biri kadar varlığa sahip olması; öte yandan nüfusun yüzde 80’den fazlası günde elli sentten azıyla geçiniyor. Açlık sarmalına sürüklenen 250.000 çiftçi intihar etti. Buna kalkınma diyoruz ve kendimizi süper güç zannediyoruz. Sizin gibi biz de yüksek niteliklere sahibiz, bizim de nükleer bombalarımız ve tiksindirici bir eşitsizliğimiz var.

Kapitalizm: Bir Hayalet Hikayesi
Arundhati Roy – Türkçesi: Çiçek Öztek
Sel Yayıncılık
2015, 106 sayfa
ISBN: 978-975-570-717-4

Bir cevap yazın