arno gruen – normalliğin deliliği

Arno Gruen bu kitabında adından da anlaşılacağı üzere normal adına yaptığımız çılgınlıklardan deliliklerden bahsediyor bazı sorunların kaynağını nefret ettğimiz otoriteyle ilişkilendirip bizi haklı çıkarıyor gerçeklikten kopuşun insana neler yaptırdığını da anlattığı bu kitapta bir nazi subayının onca katliam videolarının ona gösterilmesine karşın hitlerin fotoğrafını gördüğünde hala içinde bi şeyler hissettiği itirafını bize sunuyor. bu kitaptan sonra dünyanın bir akıl hastanesi olduğunu düşünebilirsiniz ya da cehennem, ama cehennemi de biz deliler uydurmadık mı?

“Deneyimlerimizin gerçek anlamda bütünlenmesi çelişki­leri de içermesini gerektirir. İkiyüzlülük, ikiyüzlülük olarak tanınmalıdır. Örneğin sadece başkalarını bağımlı kılmak ve onları hakimiyeti altına almak için gösterilen bir ilgiyi “sevecen” ilgi olarak kabul etmekten vazgeçmeliyiz. Ama çoğumuz böyle bir ilgiyi sevecen ilgi kabul ederiz! Bir şizofrenin, ahla­ki bakımdan inanç duymaya değer bulmadığı, ikiyüzlü bir dünyayla özdeşleşememesinin nedeni tamda budur. Başka türlü olmak, onun için insaniyetsiz bulduğu şeylere, yani sevgi olarak gösterilen nefret, baskı ve denetime boyun eğmek anlamına geleceği için duygusu ve düşüncesi yarılmıştır.”

“Korkulası olan, gülümseyen bir ifadenin ardına daha sık gizlenir ve görünüşte saygılı bir tutumun dostça ifadesi gibi kendini gösterir oldu. Bu nedenle zamanımızın asıl hastalığını teşhis etmek daha da zorlaştı.”

tarayanın eline sağlık diyoruz

download . arno gruen – normalliğin deliliği (.pdf)

 

Bir cevap yazın