anarşizmin abc’si

size anarşizmden bahsetmek istiyorum.
size anarşizmin ne olduğunu anlatmak istiyorum, çünkü bence bunu bilmeniz gerekiyor. ayrıca çünkü hakkında çok az şey biliniyor, ve bilinenler kulaktan dolma ve genellikle yanlış şeyler.
size anlatmak istiyorum, çünkü inanıyorum ki anarşizm insanlığın düşündüğü en büyük ve en iyi şey; özgürlük ve neşeyi ve sağlığı verebilen ve dünyaya haz ve barış getirebilen tek şey.
Bu yüzden, size ilk önce anarşizmin ne olmadığını anlatmam gerekiyor.
Bombalar, düzensizlik ve kaos DEĞİL.
Birimizin herkese karşı savaşı DEĞİL.
Hırsızlık ya da cinayet DEĞİL.
Barbarlığa ya da insanın vahşi durumuna geri dönüşü DEĞİL.
ANARŞİZM BÜTÜN BUNLARIN TAM TERSİ.
Anarşizm özgür olmanız gerektiği; yani kimsenin sizi köleleştiremeyeceği, patronluk taslayamayacağı, sizden çalamayacağı ya da sizi zorlayamayacağı anlamına gelir.
Tamamiyle istediğiniz şeyleri yapmanızda özgür olduğunuz; ve yapmak istemedikleriniz için herhangi bir şekilde zorlanmamanız anlamına gelir.
Tamamiyle istediğiniz yaşam tarzını seçme şansınız olduğunu ve bunu yaşarken herhangi birinin size karışamayacağı anlamına gelir.
Sizin yanınızda duran kişinin de sizinle aynı özgürlüğe sahip olduğu ve toplumdaki herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğu anlamına gelir.
Kısacası, anarşizm kadın ve erkeklerin tamamiyle özgür olduğu, düzenli ve anlamlı bir yaşamın faydalarının tadını eşit olarak çıkarıldığı bir toplum düzenidir.

Alexander Berkman / Anarşizmin ABC’si

çeviri: etilen

ek not – anarşizmin başka bir abc’sini daha önce size sunmuştuk. bilmeyenler kaçırmasın

Bir cevap yazın