allahın verdiği ihsanla koşan çita

(…this bird is singing in order to find a partner to copulate…)
bu öylesine bozulmaz bir mekanizmadır ki hayvanları namaza çağıran şu garip görünüşlü kuşun zamanlaması bir dakika bile şaşmaz.

birine denk gelmistim zamaninda. cocuklara yonelik yapilmis yabanci bir belgeseldi, ve evrim agacini anlatiyordu. adamlar ormanin icine bir patika yapmislar, patika evrim agacinin bir dalini temsil ediyor. benim denk geldigim kisimda patika fil ve hyrax’in ortak atasini temsil ediyordu. belgeselin sunuculari bir taraftan bu patika uzerinde yuruyorlar, bir taraftan da anlatiyorlar iste biz aslinda zamanda ileriye gidiyoruz, her adimimiz on nesile denk geliyor falan fesman, derken patika bir yerde ikiye ayriliyor. iste burada fil ve hyrax ayrilmis oluyor, soldaki patikanin sonunda gercek bir hyrax duruyor, sagdaki patika tekrardan catallaniyor, birinin sonunda bir afrika fili duruyor, oburunun sonunda asya fili.

neyse, tabii bu samanyolu denen kanalin saman beyinli editorleri, belgeselde gecen tum evrim kelimelerini yaradilis olarak degistirmisler, dolayisiyla belgeselin turkcesinden bir bok anlasilmiyor. adamlar “yaradilis agaci”ndan falan bahsediyorlar, ne demek ulan yaradilis agaci? sonra iste yaradilis zaman icinde hyrax’in boyutlarini kucultmus gibi sacmasapan laflar ediyorlar. lan boyle bir sey mi var? hyrax en bastan ya kucuk yaratilmistir ya da buyuk. iste o anda karsimdaki gerizekaliligin ve ahlaksizligin boyutlarini gercekten idrak edebilmis ve resmen buz kesmistim. madem yaradilis propagandasi yapacaksin kanalinda, kendi belgeselini ceksene! herif elalemin cektigi belgeseli, ustune ustluk evrimi anlatan belgeseli resmen calip kendi propagandasina uygun sekilde tahrif ediyor, ki onu da dogru durust yapamiyor, tek yaptigi evrim yerine yaradilis koyup belgeseli anlasilmaz bir laf corbasina cevirmek, bunu da utanmadan program diye sunuyor. tukureyim boyle zihniyetin icine.

Comments

moeniamundi dedi ki:

bu kanal vakti zamanında Beliçikalı Pierre Culliford’un -nam-ı diğer Peyo-
the smurfs animasyonunun metinlerinin aslını değiştirerek müslüman şirinler izlettiriyorlardı.gargamel de sanırım “şeytanı” simgeleyen karakter olarak lanse ediliyordu ki bu “şeytan” bildiğimiz gibi müslümanlığa ve diğer semavi dinlere mesefeli yaklaşan her düşünceyi , kişiyi veya kurumu bir güzel kapsayabilir.öyle ki gargamel figürü altında betimlenen şeytan; gargamelin kendisinden daha kötüdür, gerçek şaytan işte tam olarak budur. la ilahe illallah allahü ekber …

Bir cevap yazın