albert caraco – post-mortem

bu açıklamalardan dolayı beni bağışlayın, ama acının çaresi aşkınlıktır, hiçbir acı aşkınlığa direnemez, yol uzun değil, bizim erdemlerimiz de bu yolu kısaltır, erdemin ödülü alışkanlıklarımıza damgasını vuran düzendedir, çoğu zaman alışkanlıklar sayesinde varlığımızı sürdürdüğümüzden, sonunda alışkanlıklarımız en az doğal erdemleri bile doğallaştırır, biz de dönüşürüz ve sonuçta bizi dönüştüren hareketin elimizden kaçtığını fark ederiz, nihayet olgunlaşmışızdır ve belli belirsiz yol alarak doğa durumundan lütuf durumuna geçeriz

albert caraco. sefarad bir ailenin oğlu olarak 1919 yılında istanbul’da doğmuş. sonrasında avrupa ve güney amerika’da yaşamış. yıllar boyunca intihar etmek istemesine rağmen ailesini üzmemek için bunu yapmamış ama 1971 yılında babasının ölümünden birkaç saat sonra hayatına son vermiş. “post mortem” ise ölümden sonrası demek. caraco’ nun annesinin ölümü üzerine yazdığı bir eser. ama anne ve ölüm dışında kendisini anlamanız için çok sayıda noktaya dokunduğu da bir gerçek.

kendisinin daha çok bilinen eseri “kaosun kutsal kitabı”nda buram buram hissettiğiniz öfke ve nefretin daha iyi anlaşılması için başlangıç niteliğinde kitap aslında. hastalık, anne sevgisi, ölüme yakınlık ve ölüm. kolay konular değil ama herkesin bir şekilde tecrübe ettiği zor dönemlerin yansıması. lafı dolandırmadan ve fazlasıyla değerli bir üslup ile. karanlık sayfaları okumanın aydınlığa yönlendirmesi dileğiyle. kitap sizin.

post-mortem
albert caraco
türkçesi: ışık ergüden
sel yayıncılık
2020, 117 sayfa

Comments

Numan dedi ki:

Bu kitabı hala okuyan olmasını görmek güzel. Yaklaşık iki yıl önce okudum ve gerçekten zaman ayırdığınıza değer bir kitaptı. Bu kitaba benzer önerileriniz varsa alabilirim.

Bir cevap yazın