alain badiou – gerçek yaşam

görüyorsunuz: başlangıçta, yaşamı yıkıp kül etme tutkusu, sabırsız kahramanlık, şiir ve şölen. sonda ise, neşideler bitti artık, yani: şiir yok! sağlam temellerle inşa edilmiş yaşamın ve görevin kaba zorunluluğundan yana inanç değişikliği yaşanır. çılgın gençliğe hakim olanın tersine, gereken şey artık sabırdır, ateşli sabır. yalnızca üç yıl içinde rimbaud gençliğin olası iki yönelimini baştan sona kat etmiştir: anın ve hazzın mutlak egemenliği ya da başarı görevinin kaba sabrı. gezgin bir şairken sömürgelerde silah kaçakçısı olur.

sel yayıncılığın red kitaplığı çizgisini korumaya devam ediyor. yanılmıyorsam seriden çıkan tüm kitaplardan bahsettik, son yayınlanan alain badiou ile devam edelim. badiou bildiğiniz ya da bilmeyip şimdi öğrendiğiniz gibi radikal solun en önemli temsilcilerinden olmak ile birlikte, fransız düşünür/filozof sınıflandırmasında da önemli bir yere sahip. konumuz olan gerçek yaşam’da kapitalizmin her gün bir şekilde tokadı vurduğu genç nesile hayatın ve hazzın gerçeğine ulaşmak yolunda alternatifleri gösteriyor. bunu yaparken pek tabii sistemin içinde kalmış olmasını beklemiyorsunuz sanırım.

kitap tanıtılırken şöyle bir cümle kullanılmış; “Her yaştan “gençler” için felsefenin kılavuzluğunda eşsiz bir yoldan çıkma çağrısı…” neden yoldan çıkmamız gerek sorusunun cevabı basit. iki düşmanımız var. ilki anlık yaşama ve gündelik olaylara odaklanarak tüm anlamların yitirildiği nihilist dünyada kendini sınırlamak; ikincisi ise zıt olarak mevcut düzene ayak uydurup sağlam bir yer kapma çabası. bu iki düşman gençleri gerçek yaşamdan ve yaşamı kavramaktan uzaklaştırıyor. bu noktaya kadar hem fikir olduğumuzu düşünüyorum.

ee ne yapacağız sorusunu biraz önce sordunuz. buna da sokratesçi bir şaka ile badiou günümüz yetişkinlerine karşı gençlerle yaşlıların ittifakını oluşturacak geniş bir gösteri örgütleyerek çözeceğiz diyor. kafası rahat kırklıklara ve elliliklere karşı yapılan gençlerle bir ittifak. hiyerarşik makine bozulduğunda bakalım ne olacak. onu da size kitap anlatsın.

gerçek yaşam
alain badiou
türkçesi: ışık ergüden
Sel Yayıncılık
2017, 90 sayfa
ISBN: 978-975-570-884-3

Bir cevap yazın