A.B.D. Para dağıtıyor..

A.B.D. Piyasadaki durgunluğu ve olası resesyonu gidermek amacıyla vatandaşlarına vergilerin bir kısmını geri ödüyor. En az 600$ dan başlayan bu geri ödemelerde halktan tek istenen paraları hemen harcamaları.. Piyasayı kızıştırmak ve kapitalizmin en önemli çarkı olan tüketimi eski durumuna getirmek. Ha! embesil amerikan halkı buna sevinir elbette.. Ama benim buradan çıkardığım sonuç sistemin tökezlemesidir. Tüketim azaldığında koskoca abd ekonomisi bile panik halini alıyor. Daha önce de japonyada benzer durumun olduğunu öğrendim. Oh diyoruz canımıza deysin..

Comments

flagg dedi ki:

evet yıllardır beklediğim an geldi, iktisat bilgimizi göstermemizin sırası, biz boşunma mı aldık hocam o dersleri – daha okulun yarısındayız, %50 bilgi veriyorum ona gör :P

şimdi öncelikle sıradışı bir durum yok bu olayda, klasik resesyonu giderme çabaları. hükümet müdahale adına ya bu “transfer payment” dediğimiz olayları yapıyor, ya vergileri arttırıp azaltıyor, ya da kendi harcamalarını vaziyete göre düzenliyor. çarpan etkisi dediğimiz olayı da göz önüne alırsak pek sevgili abd vatandaşın cebine biraz da para girmesini istemiş. tabi daha etkileyen çok fazla faktör var, detaylı bakmak lazım amaçları nedir, faiz oranları mı, işsizlik oranı mı vs..

ayrıcana sayın batteri’nin belirttiği üzre; “open economy” dediğimiz, global dünya düzeninde birinde meydana gelen arıza bizim de yusuflara gelmemize sebep olur ve zaten şu düzenin çökmesi en azından 100 yıllık periyotta imkansız olduğu için bu tarz durgunlukların oh canımıza değsin diyebileceğimiz bir etkisi yok.

zaten bu resesyon eğrilerine baktığımızda her çıkışın bir inişi, her inişin bir çıkışı mantığını gördüğümüz için piyasalardaki bu durgunluk kalıcı değildir.

5 dedi ki:

Barack Obama’ya gidiyordur o paralar iyide oluyordur. Adamın geçmişi geleceği dillere destan. Temsili demokrasiyi sorunlarıyla beraber çöpe atma projeleri var ki dudak uçuklatır. Demokrasinin 2. babası olacak gibime geliyor. olursa süper olur, inşallah olur.

ny.batteri dedi ki:

amerika cari açığını kendi yerel parası cinsinden verdiğinden ve para basma konusunda diğer ülkelere göre çok daha rahat olduğundan pratikte bu işlemle donunu bile dolar cinsinden alan dünyanın geri kalan ülkelerini fakirleştiriyor vergi dağıtma işi hikaye gibi geldi bana. ayrıca amerikan ekonomisinin zayıflaması/çökmesi de diğer ülkelerin de ağzına sıçılmasına ve insanların fakirlikten kırılmasına yol açar mevcut sistemde amerikan ekonomisinin ayakta kalması çok önemli herkes için maalesef. tabi iktisat konusunda daha bilgili birinin bu konu hakkında derhal açıklama yapmasını ve kafamızda oluşan soru işaretlerini kaldırmasını istiyoruz. (flagg?)

survivor dedi ki:

alınan vergilerden geri ödemeler yapılıyor hafız. Diğer kirli gelirlerinden dağıtmıyor parayı. Canımıza değsin kısmı da; tüketimin azalması ve a.b.d.nin böyle birşey yapmak zorunda kalması içindir. Yoksa amerika halkının cebine para koyuluyo diye sevinecek değilim.

ny.batteri dedi ki:

babasının parasını dağıtmadığı için bence canımıza pek değmesin.

Bir cevap yazın