3 ücretsiz online kütüphane

etilen olarak her daim paylaşımdan, açık kaynaktan, copyleftten yana olduğumuzu biliyorsunuz – bilmiyorsanız dağılın. (şimdi milliyet.com.tr tarzına geçiyoruz) günümüz toplumunda internet üzerinde istediğiniz her bilgiye, her an ulaşabiliyorsunuz. bütün içerik yapabileceğiniz aramalar ile bir tık uzağınızda. (sıkıldık, özümüze dönüyoruz) aradığımız hemen hemen her bilgiye bir şekil ulaşabildiğimiz için kendimizi oldukça rahat hissederken yaşadığımız diyalogların çoğunda birçok kişinin belirli nimetlerden haberi olmadığını gördük, üzüldük. temellerden başlayalım.

kütüphane demişken, etilen olarak biraz daha süzülmüş, kendi ilgi alanımızdan elimizdeki materyalleri paylaşabileceğimiz sanal bir kütüphane çalışmamız devam ediyor. her daim olduğu gibi taş taşımat isteyen, omuz vermek isteyen, el atmak isteyenleri bekleriz. ne yapabilirim ki diye düşünmeyin – kod yazabilirsiniz, tasarım yapabilirsiniz, içerik paylaşabilirsiniz, çalışanlara kahve yapabilirsiniz, arkada müzik çalabilirsiniz gibi pozisyonlarımız mevcut. iletişim önemli.

lafı uzatmadan konumuzda dönelim. hala aradığım filmi bulamıyorum, istediğim albümü indiremiyorum diyen varsa balık tutma derslerimiz de mevcut. afiyet olsun;

internet archive

1996 yılında kuruldu, kar amacı gütmüyor. araştırmacılar, tarihçiler, öğrenciler, engelliler ve aslında herkese tarihi dokümanları digital formatta iletme amacı taşıyor. aldığı bağışlar üzerinden ayakta kalmaya çalışıyor. metin-audio-film-yazılım aradığınız her şey mevcut. ayrıca vatana millete faydalı bir diğer özelliği web sayfalarını arşivlemesi (wayback machine). her telden, canlı kayıtları da içeren 117.000 video, radyo programlarından audiobook’lara 1.6 milyon audio kaydı, 1.3 milyon video klip ve 4.5 milyon metin içeren bir kütüphane.

sosyete olarak güzelliğimiz yapalım godspeed you black emperor canlı konser kayıtlarından yol almaya başlayın

http://archive.org/

ubuweb

ubuweb amerikalı şair Kennet Goldsmith tarafından 1996 kuruldu. temel amacı görsel ve somut şiir arşivlerinin toplantığı bir kütüphane yaratmaktı. geldiği noktada aykırı klasik müzik sanatçılarından, uçlarda yaşayan diğer sanatçılara uzanan geniş bir yelpazesi mevcut. özetle kenarda köşede kalmış, avant-garde işlerin dev bir arvişi diyebiliriz. bir ton ders, makale ve yayın içeriyor.

sosyete güzelliği guy debord’un filmleri sekerek ses kayıtlarına ulaşmak da mümkün

http://www.ubu.com/

open culture

open culture artık bir database haline gelen sağlam bloglardan. eğitim şart mantalitesi ile vatanı milleti eğitmeye yönelik ne var ne yok paylaşıyorlar. dolayısıyla open culture üzerinden akıllı davranıp bir çok ayrı kaynağa zıplama şansınız da mevcut.

güzellik film noir arşivi

http://www.openculture.com/

Bir cevap yazın