Benim sevdaaam kırmızı dıtdırıddıt

Birisi bana bu suyun renginin neden kırmızı olduğunu açıklayabilir mi ?

Yerden oluk oluk akan kırmızı bir su.. Yaralıları örtbas etmek midir amaç? Yoksa niye uğraşsın adamlar suya renk vermekle? Koy suyu püskürt dimi ama ?

Dün 1 Mayıs İşçi bayramı Dünyanın heryerinde en büyük alanlarda kutlandı. Taksim hariç. Sendikalarla hükümetin ve emniyetin düellosunu panzerler ve biber gazları kazandı. Çok kararlı gözüken sendikalar “can güvenliğimiz yok” diyerek çelenk bile bırakmaktan vazgeçti.. Bu nasıl bir insanlık ayıbıdır. Bu nasıl bir devlet terörü ne tür bir faşizmdir? Karşındaki insanlar senin düşmanın değil, emekçilerin… Tamam tüketim çok önemli senin için biliyoruz ama tüketim için üretim de lazım be adam. 77de yaşananları neredeyse gölgede bırakacak görüntüler vardı dün taksimde. 77de hiç olmazsa alanlara girilebilmiş, yürüyüş yapılmıştı. Tabiki 34 can yitirildi orada acısı daha büyük ama dün DİSK binasından çıkılamadı. İçeriye gaz bombaları atıldı. Çıkanlara kırmızı su sıkıldı.. Taaa rizelerden bile polis getirildi.. 20000 polis ve 2000 jandarma komando oradaydı. Taksimde emekçi başına 3 gaz bombası düşüyordu.. Yazıklar olsun diyorum sadece.. Bu insanlar bunu haketmiyor. 365gün sömürdüğün adamın tek bayram gününü ile kutlamasına izin vermiyorsun. Seneye ben de oradayım bu iş burada bitmedi.. O yerde tekmelediğin yaşlı kadının hesabını sormaya geliyorum. kafasına plastik mermi sıktığın 19yaşındaki çocuğun hesabını sormaya geliyorum.Yaşasın 1 mayıs!

Comments

survivor dedi ki:

hadeee apo sorma bu soruyu ya. 1 mayıs evrensel bi bayram işçi bayramı. eskişehirde de işçiler var. :D yazdığın saatin geçliğine veriyorum bunu :) Öpüyorum gözlerinden..

5 dedi ki:

Sana muhalefetim o ayrı :)
1 mayısı da, hükümet gibi savunmadığım bariz.
Taksim’de hiç birşey kutlanmasın diyorum, daha ne diyeyim. Eğer taksimde ölenler taksimde anılıyorsa size noluyorda eskişehirde anıyorsunuz… :)

survivor dedi ki:

Ben işçileri savunuyorum. 1 mayısı savunuyorum. Sen hükümeti savunmuyorum desen de taksimde kutlamalar şehri felç ediyor v.s. diyorsun. Bana muhalefet olmak için heralde :D Yavrucum 1 Mayısda ölenleri 1 mayısda anmak gerekir. Tıpkı 6 mayısda ölenleri 6 mayısda anmak gibi bişey yani.. Olaylı, kanlı ya da yasaklı.. 1 mayıs alanlarda kutlanır. İstanbulda bu alan taksimdir. Bak ben eskişehirde katıldım. 1 tane oaly yok.. Gel de inanma!

5 dedi ki:

Ya da şehit dedikleri için anıt dikmeyi göze alan insan sayısını söyle yılmazım. Anneni eğer senenin bir günü hatırlıyorsan, geri kalan 364 gün sana annan kim senin diye sormazlar mı?..

5 dedi ki:

Kim hükümeti ya da işçileri savunuyor ki zaten?..
Ben değil.
Bana en son olaysız, kansız, yasaksız 1 mayısı söyle bende 1 mayısa inanabileyim.

survivor dedi ki:

polis gününde kimse polislere girmeyin buraya demiyor, copla biber gazıyla, tazzikli suyla saldırmıyor. 1 mayıs 77 de işçileri vuranlar bulunamadı değil “bulunmadı” ama biliyoruz kim olduklarını.. altını çizerek söylemek isterim ki bu bir gösteri değil bayramdır.. Yasaklar insanları daha fazla suça teşvik ediyor. taksim 1 mayısa açılsaydı bunların hiçbiri olmazdı. Kenarda güvenliği sağlamak için duran polise kimsenin taş attığı yok. Disk binasından çıkmaya çalışan insanların elinde ne taş vardı ne başka birşey.. Hükümetin, valinin, emniyetin, polisin savunulacak tek tarafı yok.

5 dedi ki:

Polis gününde kaldırım taşlarını sökmüyorlar yılmazım. geçmiş taksim 1 mayısında da göstericileri vuranlar bulunmuş değil, ki gene yapmıyacaklarını nerden bilelim.
Evet taksimi senden iyi biliuyrim, taksimde ne zaman bir kutlama gösteri olsa şehir felç olur orda gösteri yapanın aklına sövülür, polis günü 1 mayıs farketmez. Tabiki insanlar istediği yerde eylem yapmalılar, camı çerçeveyi kırmadan. Tabiki 1 mayıs taksimde kutlanmalı eğer orda istiyorlarsa. Keşke savaşlar olmasa, keşke herkes mutlu olsa, bütün dünya buna bir inansa… bir mayıslar kızılcık edebiyatsız kansız, hükümet görgüsüz, kaba, vurdumduymaz ve inatçı olmasa…

survivor dedi ki:

Dünyanın heryerinde olması gerektiği gibi kutlanırken benim memleketimde niye olmuyor beybi?

Çünkü 20000 polis ve 2000 jandarma tam teşkilatlı oradaydı. Neden? 1 Mayıs işçi bayramı kutlamalarına engel olmak için… Kadıköyün hiçbir anlam ve önemi yok 1 mayıs için.. Kaldı ki 1 hafta önce polis bayramı kutlandı taksimde. Galatasaray feneri yendi o kutlandı taksimde. Taksimi ben sana anlatmıyim apocan. Sen benden iyi bilirsin. Gerekçe olarak dendi ki; taksim güvenliği sağlanamayacak bölge bizim için, terörist saldırılar olabilir, canlı bomba olabilir.. Ulan terörist saldırsa polis haftasında saldırırdı sığır. Ayrıca sen saldırı duyurunu yap, giriş-çıkışlarda güvenlik önlemini al üst ara güzelce bak oluyo mu bişey.. Ama böyle yaparsan senden büyük terörist olmaz. Bu sidik yarışı değil malesef gözgöre göre hükümetin emek düşmanlığı.. Mazide kalmış tefarruat diyemiyorum ben malesef orda kaybedilen insanları anmak için taksim diye diretiliyor zaten. 1 mayısın yeri taksimdir.

5 dedi ki:

Yılmazım belediyeyi tutmuyorum kesinlikle yanlış anlaşılmasın ama ben çok bir mayıslar gördüm taksimdeki dükkanların camlarını aşağı indirmiş, arabaları devirip barikat yapmışlar. İşçisi emekçisi indirmiyor belki tamam eyvallah…

Kadıköy’ü gösteriyor adres olarak valilik.
Sanki yeterince otoriter değilmiş gibi otoritesini ne kadar polisi gücü ve jopu olduğunu gösterir devlet baba. Hangi hükümet gelirse gelsin devlet babanın jopunun uzunluğu girdiği yer değil, belki o yerin sahibi değişir.

Bu karşılıklı bir sidik yarışıdır, başkada birşey değil. Ne ölenler anılır, ne de bayramlar kutlanır. Maksat artık kim daha çok işer onu belli etmektir artık… Geriside mazide kalmış bir teferruattır

Bir cevap yazın