+1

Polis Yolu Açmadı, Biber Gazından Etkilenen Bir Kişi Öldü

Taksim’deki imf ve Dünya Bankası protestolarına polisin müdahalesinin ardından başlayan olaylar sırasında kalp krizi geçiren ishak Kalvo kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
Görgü tanıkları, fenalaşan Kalvo’nun içinde olduğu taksinin Taksim İlkyardım Hastanesi’ne gitmeye çalıştığını fakat Sıraselviler caddesine barikat kuran polisin buna izin vermediğini bianet’e anlattı. Buna göre bir süre sonra gidecek yol bulayınca aynı yere gelen taksinin geçmesine polis yine izin vermedi. Ardından gazetecilerin durdurduğu bir ambulansa bindirilen Kalvo o sırada yaşamını yitirdi.

ve bunun üzerine göstericilere polisle birlikte saldıran bir halk var. ve yine tekrardan “her halk layık olduğu şekilde yönetilir

Comments

buggleyeyes dedi ki:

sevgili akıl küpü; diyorum ki halkı nesne olarak görme. böyle gören bilinçlendirme çabalarının hepsi zarar verir. ne dediğimi kıyısından bile anlamamışsın. “halkı bilinçlendirmeye çalıştılar halk bi türlü bilinçlenmedi” demiyorum. bu bilinçlendirme çabaları yüzünden halk bildiklerini de unuttu, bilinçleneceğine cahilleşti.

öncelikle şu tepeden bakmayı, halkı “bilinçlendirecek nesne” olarak görmeyi bir bırak. biraz tarih oku, felsefe oku sonra şu deney nesnesi sandığın halkın içine gir orda bi nefes al. bir de bakarsın kendini bilinçlendirmişsin.

sen nerden bol buldun bu bilinci de millete dağıtmaya karar verdin? hayır azcık anlamaya meraklı olsaydın; şuna, buna falan da değil, toptan “bu halka” hocalık etme iddiasında olmasaydın, ben kim oluyorum da halkı bilinçlendiriyorum? diyebilseydin bu konuşma buraya gelmezdi zaten. belki okuman için birkaç şey önerirdim sana. ama o kadar yüksek bir bilinç düzeyine ulaşmışsın ki aksini düşünen olsa olsa bilinçsiz ya da içi ölmüştür.

“halkı bilinçlendirme” fikri “aydınlanma” düşüncesinin artçısıdır. “aydınlanma” adından anlaşılacağı gibi kendi gibi düşünmeyen, akıl yürütmeyen herkesin “karanlıkta” olduğunu öne sürer. akıl yürütmenin yolunu tekeline alır ve geri kalanını “hurafe” “sahtekarlık” olarak niteler. bu hırçınlık bakımından ortaçağ kilisesinden pek farkı yoktur. ayna cini haricinde merak edenler başlangıç olarak “aydınlanmanın diyalektiği’ni” okuyabilirler.

ayna cini dedi ki:

için ölmüş senin. bilinçlendiremesem de buna çabalamanın vereceği haz bile yeter.

buggleyeyes dedi ki:

lafın çoğu..
hangi gözmüş o?
türkiye cumhuriyeti vatandaşı insan topluluğunun şu anki yönsüz, bilinçsiz durumu; 200 yıllık halkı bilinçlendirme modernleştirme çabalarının sonucudur zaten. kimler kimler, ne zeka küpleri bilinçlendirdi bu halkı, hadi az da sen bilinçlendir eksik kalma ayna cini.

bokçu dedi ki:

sert çıkışmışsın gene aga..

ayna cini dedi ki:

bu gözle baktığı için haketmiyor zaten.

buggleyeyes dedi ki:

hmm. belki de halka “bilinçlendirilecek” bir obje olarak dışarıdan bakmak yerine içine girmek gerekiyordur. ya da toptan dışına çıkmak. “halk savaşımı hakediyor mu” ne demek ki? halk bilinçsiz, halk haketmiyor… bi sen nimetsin bu halka.

bokçu dedi ki:

+1
+rep

ayna cini dedi ki:

halk için savaşana halk vuruyorsa, savaşmadan önce halkı bilinçlendirmek gerekiyor demektir. ki bu halk savaşımı hakediyor mu ayrı bir tartışma konusudur.

Bir cevap yazın